رونمایی از مستند آقای نخست‌وزیر ؛ روایت متفاوت از دوران مصدق

به گزارش سفیرفیلم به نقل از خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، “آقای نخست وزیر” مستندی درباره وقایع ملی شدن صنعت نفت است که این وقایع با شخصیت دکتر محمد مصدق گره خورده است.
این اثر وقایع زمانی سال های ۱۳۲۹ تا ۲۸مرداد سال ۱۳۳۲ را روایت می کند. فیلم تصویرگر حوادثی است که حول محور شخصیت اصلی داستان یعنی دکتر مصدق وجود دارد.
مدت زمان آن نیز بین ۵۰ تا ۷۰ دقیقه است. فیلم دارای راوی پشت دوربین است. یعنی راوی دارد اما ما نمی بینیم. همچنین بخش هایی از مستند بازسازی است.
مسعود شاه‌حسینی منتقدسینما در مراسم رونمایی از این مستند ، گفت: به نظر می‌رسد تاریخ معاصر گمشده اصلی امروز نسل جوان است و تلاش می‌کند تا با مستندات به آن دست یابد.
مسعود فراستی نیز گفت: فیلم از زمان اغاز نخست‌وزیری مصدق است و سقوط و چرایی آن را بیان می‌کند. بخش اعظمی از مستند آرشیوی است که بهتر بود سازندگان امانتداری کرده و اعلام می‌کردند از چه آرشیوی استفاده کرده اند مصاحبه با شخصیت‌های امروز و صاحب‌نظر در انتخاب مناسب بود اما باید در تدوین دقت بیشتری می‌شد ریتم فیلم در برخی جاها کند بود.
در ادامه شاه‌حسینی به ابتدای فیلم و توصیه فیلم‌ساز به مخاطبان اشاره کرد و گفت: فیلم‌ساز در ابتدای فیلم با استفاده از صحنه‌هایی از فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» نشان می‌دهد که انگلیسی‌ها برای دیپلمات‌هایی که به ایران می‌آمدند توصیه می‌کردند تا فیلم را ببینند زیرا ملت ایران و سیاست‌مداران آن از نوع شناخته شده سیاست و اعمال آن هیچ‌گاه پیروی نمی‌کنند.
وی ادامه داد: در فیلم متفقین و ردپای آنها در ایران اشاره نمی‌شود و کانتکس زمانی وقوع فیلم به این زمان اشاره‌ای ندارد. تنها ارجاعات فیلم تاریخ شفاهی است که از خاطرات فعالان سیاسی استفاده می‌شود و به منابع مکتوب کمتر توجه می‌شود.
او ادامه داد: اختلاف با آیت‌الله کاشانی و این مهم که مصدق از مجلس اختیارات می‌خواهد در فیلم دیده نمی‌شود. اطلاعات فیلم کافی نیست.
شاه‌حسینی نیز در ادامه تأکید می‌کند که فیلم به عنوان مستند نقاط قوتی دارد اما جای اسناد مکتوب در آن خالی است. فیلم توضیح نمی‌دهد وادادگی اتفاق افتاده در دولت مصدق را، دولتی که پرشور از سوی مردم در 30 تیر حمایت شده اما در کودتا ملت آن را حمایت نمی‌کند.
در پایان مراسم پوستر مستند «آقای نخست‌وزیر» را جمعی از کارشناسان و هنرمندان از جمله رضا برجی، سهیل کریمی، مسعود شاه‌حسینی، مسعود فراستی و فعالان فرهنگی دیگر حاضر در جمع امضا کردند.